Göz Egzersizleri

FaceBook  Twitter  

2. Göz çalışmaları:

a. Gözkürelerinin yukarı-aşağı hareketi: toplamda 10 kez tekrar edilecektir.

b. Dinlenme: Basit avuçlama

c. Göz kürelerinin sağa ve sola hareketi: toplamda 10 kez tekrar edilecektir.

d. Dinlenme: Basit avuçlama

e. Gözkürelerinin döngüsel hareketi

i. Önce, saat yönünde 10 tur

ii. Dinlenme: Bas-bırak avuçlama

iii. Sonra, saat yönünün aksine 10 tur

iv. Dinlenme: Bas-bırak avuçlama

Göz Egzersizleri ( 26.10.2007 )

Egzersizlere öncelikle kendinizi rahatlatarak başlayın. En iyi yöntem rahat bir pozisyonda oturmak ya da ayakta durmak, sonra gevşeyerek en az beş kez derin nefes almaktır. Bunları yaptıktan sonra omuzlarınızı öne ve arkaya çevirip boynunuzu germelisiniz. Aşağıdaki programı iki hafta süresince günde üç kere tekrarlarsanız farkı hissedersiniz.

1. Bakışlarınızı uzaktan yakına doğru hareket ettirin:

  
Görebileceğiniz en uzak noktaya bakın (bir ağacın tepesi olabilir), sonra parmaqğınızı 20-30 cm mesafede gözlerinizin önünde tutun. Önce ağaca, sonra parmağınıza, sonra tekrar ağaca bakın. Bunu beş kez tekrarlayın. Ardından ellerinizle gözlerinizi kapatın ve gözlerinizi açık tutarak avuçlarınızın içindeki karanlığa beş saniye kadar bakın. Karanlığa bakmak gözlerinizi dinlendirecektir.

2. Gözlerinizi sola yukarıya, sağa aşağıya doğru hareket ettirin.

  
Başınızı sabit turtarak gözlerinizi mümkün olduğu kadar sola ve yukarıya, sonra mümkün olduğu kadar sağa ve aşağıya doğru oynatın. Bu hareketi beş kez tekrarlayın ve yeniden beş saniye süreyle ellerinizle oluşturduğunuz karanlığa bakın. Egzersizi tekrarlayın, ancak bu
kez gözlerinizi yukarıya bakarken sağa, aşağıya bakarken sola doğru hareket ettirin. Egzersizin sonunda, karanlıkta gözlerinizi dinlendirmeyi unutmayın.

3. Görüş açınızın içine ve dışına bakın
  
Parmağınızı yüzünüzün önünde tutun ve parmak ucunuzda küçük bir noktaya bakın. Gözünüzün odaklandığı noktayı kaybedene kadar, parmağınızı yavaş yavaş gözlerinize yaklaştırın. Sonra bir parmağınızdaki noktaya, bir dışarıya bakarak, odak noktanızı değiştirin. Bunu beş kez
tekrarladıktan sonra avucunuzla oluşturduğunuz karanlığa bakarak gözlerinizi dinlendirin.

4. Yüzünüzü güneşe doğrultarak gözlerinizi kapatın.

  
Gözleriniz kapalı olduğu halde yüzünüzü güneşe çevirin. Beş saniye kadar, gözleriniz kapalı güneşe bakın. Daha sonra yüzünüzü döndürün ve beş saniye yine avuçlarınızla gözlerinizi kapatın. Bu egzersizi de beş kez yineleyin.

Ziyaretçi Sayacı

Bugün49
Dün130
Bu Hafta179
Bu Ay2956
Tümü89230