Karaciğer Yağlanması ve Şeker Düşürücü Bitkiler

FaceBook  Twitter  

Zencefil

 

Asırlar boyu iyi bir besin ve ilaç olarak güvenle kullanılmıştır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir,

Güçlü bir romatizma ilacıdır,

Sindirim sistemini düzenler,

Kanı sulandırır,

Zihin açıcıdır,

Bulantı kesicidir,

Anne sütünü artırır,

Sinir sistemini düzeltir.

Karaciğere Faydalı Besinler

 

Enginar:Özellikle karaciğerden başta azot olmak üzere toksik maddelerin atılmasına yardımcı olur. Taze olarak da tüketilmelidir.

Devedikeni:
B
u bitki hem karaciğeri yeniler hem de enfeksiyonlara iyi gelir.

Hindiba:
Karaciğeri zehirli maddelerden arındırır ve hazmı kolaylaştırır. Yaprakları salata olarak, kökleri de kaynatılıp tüketilebilir.

Havuç:
İçerdiği antioxidanlar sayesinde karaciğeri temizler

ZERDEÇAL VE MEYAN KÖKÜ, kuşkonmaz, maydanoz, şalgam suyu, üzüm, zeytinyağı, ÇÖREK OTU

acıağaç
İştah açar, hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür. Tükürük ifrazatını arttırır. Mide, bağırsak, karaciğer ve böbreklerin çalışmasını düzenler. Böbrek sancılarını keser, taşların düşürülmesine yardımcı olur. Bağırsak kurtlarını döker. Kanamaları durdurur. Haşarat kaçırıcı olarak da kullanılır. Fazla kullanılacak olursa; baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma yapar.

badem
Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Böbrek, mesane ve tenasül yollarındaki iltihapları giderir. Baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir.

kereviz
Kerevizde B vitamini, demir ve kireç vardır. Kereviz unutkanlığı ve sinir yorgunluğunu giderir, idrar söker, böbrek taş ve kumlarının düşürülmesine yardım eder, kan ve süt yapar, karaciğeri temizler. Şeker, yüksek tansiyon ve romatizma da da faydalıdır.

kestane
Kabuklarının suda kaynatılması ile elde edilen çay, ateş düşürür ve sinirleri yatıştırır. Meyvesi kasları kuvvetlendirir. Kan dolaşımını düzenler. Varis ve basur memelerinin meydana gelmesini önler. karaciğer yorgunluğu ve şişliğini geçirir. Kansızlığı giderir. Damar sertliği ve yüksek tansiyondan şikayet edenlerle, şeker hastaları yememelidir.

pancar
karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. Kansızlığı giderir. Şeker hastalığı ve vereme karşı korur. Mide ve barsakları kuvvetlendirir. Sinirleri yatıştırır.

patlıcan
Kansızlığı giderir. Karaciger ve pankreasın düzenli çalışmasını sağlar. Kilo vermeye yardımcı olur. Böbrek yanmaları ve ağrılarını keser. Sinirleri yatıştırır. Kalp çarpıntılarını giderir. Cilt hastalıkları, şeker, mide, barsak ve karaciğer hastalıkları aşırı derecede olanlar yememelidir.

turp
Böbreklerdeki mikropları öldürür. Kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur. karaciğer şişliğini indirir. Sarılıkta faydalıdır. Safra taşlarının düşürülmesine yardımcıdır. Romatizma, siyatik astım ve bronşite faydalıdır.

zeytin
Zeytinyağı, safrayı artırır. karaciğeri çalıştırır. karaciğer ağrılarını keser. Sarılıkta faydalıdır. Yaprak ve kabukları yüksek tansiyonu düşürür. Kandaki şeker miktarını düşürür. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur.

MİDE İÇİN melisa yapı, nane yağı iyi gelir

MAYDANOZ, LİMON VE SU BLENDERDANN GEÇİRİLİR, SABAHLARI AÇ KARNA İÇİLİR, 15 GÜN

Gastrit

Midenin iç yüzündeki zarın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Mide iltihabı veya mide nezlesi de denir. Hazırlayıcı nedenler : Ağır yemekler, fazla kuru veya sert yiyecekler, hamur işleri, tatlılar, acı ve baharatlı yiyecekler, alkol, fazla miktarda çay, kahve veya sigara içmek, yemek saatlerinin düzensiz olması, çabuk çabuk ve çiğnemeden yemek, fazla ilaç kullanmak, ateşli hastalıklar, karaciğer veya safra kesesi hastalıkları, kalp hastalıkları veya romatizmadır. Tedaviye başlamadan önce hastalığın nedenini tespit etmek gerekir.
Belirtileri : Mide ağrısı, bulantı veya kusma, baş ağrısı, iştahsızlık, aniden çıkan ateş, baş dönmesi, dilde beyaz pas, yorgunluk görülür. Midenin üzerine bastırlınca da ağrı hissedilir. Bu belirtiler özellikle ilk bahar ve son bahar aylarında artar.
Tedavisi : Perhiz ve istirahat şarttır. Hastalığı doğuran nedenler ortadan kaldırılır. Hafif yiyecekler yenir. Aspirin gibi ilçlar kullanılmaz. Yemekler, yavaş yavaş ve çok çiğnenerek yenir. Ayrıca aşağıdaki reçeteler de uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Nane, su.
Hazırlanışı : 1 çay bardağı kaynak suya, 1 kahve kaşığı kuru nane konur. 10 dakika bekletilip süzülür. Yemeklerden sonra içilir.

Karaciğer Hastalıkları

Karaciğer, diyaframın hemen altında, sağ tarafta, yaklaşık olarak 2 kilogram ağırlığında koyu kırmızı renkte yumuşak bir organdır. Yaşamak için gerekli olan bir çok kimyasal olay burada meydana gelir.
Karaciğerin görevi :
- Günde yaklaşık olarak 4 su bardağı (1 litre) safra salgılar.
- Yağ, protein ve şeker metabolizmasını düzenler.
- Vücudun ısısını ayarlar.
- Vücudun ihtiyacı olan su ve vitaminleri yapar.
- Yağ, protein, şeker ve kan yapımı için gerekli olan maddeleri depolar. Kan miktarını ayarlar.
- Hormonların görevleri üzerinde etkili olur.
Karaciğer yukarıda belirtilen görevlerinden herhangi birini yapamaz hale gelecek olursa, çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Bunların en önemlileri, karaciğer yetersizliği, karaciğer iltihaplanması, karaciğer sirozu, safra kesesi iltihabı ve safra kesesi taşıdır.
Karaciğer Hastalıklarının Ortak Belirtileri :
Hasta, sağ böğründe ağrı hisseder. Bağırsaklarında fazla miktarda gaz vardır. Karnı şişer, anüsten çıkan gaz pis kokar. Cilt rengi ve bazen de göz akı sararır. Yüzünde ve ellerinde çil gibi lekeler görülür. Hazımsızlıktan şikayet eder. Sabahları dilinde pas ve ağzında acılık hisseder. Nefesi de kokar. Sabah saatlerinde ensede ağrı hisseder. Çarpıntı, iştahsızlık vardır. İdrarın rengi sabahları sarı ve koyu, daha sonraki saatlerde ise, duru ve açıktır. Sık sık idrara gider. Baldır kasları ağrır. El ve ayaklarında şişlik görülür. Geceleri uyumak istemez. Görme ve işitme duyguları da zayıflar. Tedavi maksadıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Zeytinyağı, limonsuyu.
Hazırlanışı : 1 çorba kaşığı saf zeytinyağına, 1 çorba kaşığı yeni sıkılmış limon suyu karıştırılır. Sabahları aç karnına içilir.

Saç Dökülmesi

Günde, normal olarak 80 saç kılı dökülür. Bundan fazla dökülme yaşın ilerlemiş olması, bazı ateşli hastalıklar, tiroid hastalıkları, kansızlık, verem, şeker hastalığı gibi bütün vücudu etkileyen hastalıklardan sonra görülür. Tıp dilinde alopesi adı verilen saç dökülmesi; basit saç dökülmesi ve pelad olmak üzere iki çeşittir. Saç dökülmesini önlemek ve saçları uzatmak amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Yulaf sapı, su.
Hazırlanışı : Altı bardak suya 1 avuç yulaf sapı konur. 10 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Suyu ile saçlar yıkanır.

Siyatik

Üst bacağın arka kısmı, arka bacağın dış tarafı ve siyatik siniri boyunca yayılan ağrıya siyatik denir. Ağrı, bazen birdenbire gelir. Bazen de yavaş yavaş ilerler. Otururken, kalkarken, uzanırken hareketler zorlukla yapılır. Belkemiğinin aşağı bölgesi, hassastır. Ağrılar yürürken, öksürürken ve gerinirken daha da artar. Halk arasında sinir romatizması da denir. Nedeni, omurlar arasında kıkırdak disklerin yerinden oynaması, yani disk kayması, omurganın alt bölümünün iltihaplanmış veya zedelenmiş olması, dizkapağı iltihabı veya sinir iltihabıdır. Tedavinin ilk şartı yatak istirahatidir. Ayrıca yatak altına kalın bir tahta koymalı, iki yastıktan fazla da yastık kullanmamalıdır. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler kullanılır.
Tedavi için gerekli malzeme : Andızotu.
Hazırlanışı : İki adet andızotu kökü dövülüp, ağrılı yerlere sürülür. 3 saat sonra ılık suyla yıkanır.

Şeker Hastalığı

Vücudun şeker yakmasında ortaya çıkan bozukluğun neden olduğu bir hastalıktır. Tıp dilinde diabet denir. Pankreas, kandaki şeker miktarını kontrol eden ve adına insülin denilen bir madde salgılar. Pankreas bu görevini yerine getirmezse, kandaki fazla şeker, karaciğere depo edilir. Aç karnına alınan 100 gram kanda 80 miligram şeker vardır. Bu miktar yemekten 1-2 saat sonra 140 miligrama kadar yükselir. Kandaki şeker miktarı hastalığın durumuna göre aşağıdaki gibi tespit edilir.
Şeker durumu Açken Yemekten 1-2 saat sonra :
- Normal kimselerde 80 mg. 140 mg.
- Orta derecede 130 mg. 190 mg.
- Ağır derecede 160 mg. 215 mg.
İki çeşit şeker hastalığı vardır.
- Şekersiz Diabet :
Hipofiz bezinin arka tarafından salgılanan antidiüretik hormonun yetmezliği sonucu ortaya çıkan bu çeşit şeker hastalığına, tıp dilinde diabetes insipidus denir.
- Şekerli Diabet :
Pankreasın salgıladığı insülin yetmezliği sonucu ortaya çıkan bu çeşit şeker hastalığına, tıp dilinde diabetes mellitus denir.
Şeker hastalığını doğuran nedenler dengesiz beslenme, şişmanlık veya sinir bozukluğudur. Bazı kimselerde de irsiyet önemli bir rol oynar. Hastalığın başlangıcında çok yemek ve su içmek ihtiyacı vardır. İdrar miktarı da artar. Kadınların idrar yapma yerlerinde kaşıntı vardır. Ayrıca devamlı yorgunluk hali görülür. İleri safhada devamlı baş ağrısı, el ve ayak titremeleri, iştahsızlık, aseton kokusuna benzer nefes kokusu, ter kokusu, adele krampları, hafıza zayıflığı, kısmi veya tam felç, iyileşmeyen yaralar ve uykuda sayıklama görülür. Şeker hastalığı tedavi edilmezse sonuç damar sertliği, kalp yetmezliği, göğüs anjini, görme zayıflığı, katarakt, karaciğer hastalıkları, siroz olabilir.
İki çeşit şeker koması vardır.
- Diabetik Koma :
Daha ziyade şeker hastalarında görülür. Nedeni, insülin verme zamanını geçirmek, gerektiğinden az miktarda insülin vermek, bağırsak iltihabı, bademcik iltihabı, grip veya iyileşmeyen yaralardır.
- Şeker Eksikliği Koması :
Tıp dilinde hipoglisemi adı verilen bu çeşit koma, terleme, titreme, çırpınma huzursuzluk, şiddetli açlık, ve aşırı duygusallıkla başlar. Nedeni, fazla miktarda insülin vermek veya çok miktarda karbonhidratlı yiyeceklerle beslenmektir.
Şeker hastaları haftada en az iki kere ılık banyo yapmalıdır ve sonra da vücutlarının her tarafını ılık bir havlu ile ovmalıdır. Kabız veya ishal olmamalıdırlar. Perhiz yapmalıdırlar. Erken yatıp erken kalkmalıdırlar. Ağız, boğaz ve diş sağlığına aşırı özen göstermelidirler. Masaj, beden hareketleri ve açık havada yürüyüşü ihmal etmemelidirler. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.
Tedavi için gerekli malzeme : Karadut, su.
Hazırlanışı : Beş çorba kaşığı karadut ezilip, suyu çıkarılır. Yemeklerden 10 dakika önce, 1 su bardağı suya 10 damla konup içilir.

MERCİMEK, BÖĞÜRTLEN, PATATES, ŞALGAM SUYU, YER ELMASI,

SARIMSAK LİMON İKSİRİ

 

 

Gençlik iksiri:

yalnizca sarmisak ve limon..

Bir alinti:
"Çok yakin bir dostum
ile karlar içinde yürürken benim yazmam için önemli açiklamalarda bulundu.
Babasinin 'koroner by-pass' ile üç damari degisecekken birazdan anlatacagim
IKSIR sayesinde yüzde 100 tikali olan damarlari açilir... Doktorlar hayretlerini
gizleyemezler!.. 'Bu iksiri ilk Rus doktorlari bulmus' dedi. Ben de
'Insani
heyecanlandirma da anlat' dedim. O da anlatti... Neyi mi? Temmuz-Agustos
aylari arasinda beyaz ve pembemsi renkli çiçekler açan, vatani Orta Asya olan,
eski Misirlilar'in 3 bin yil önce kullandiklari A, B1, C, E vitamini yüklü bir
ecza deposunu yani; Sarimsak ya da sarmisak (Allium sativum) ' i... Babasi
yaslidir, dostumun. Gögüs agrilari siddetlenmistir. Dört saat sürecek ameliyati
kaldiramaz gözüyle baktiklari için umutlarini kesmislerdir ailecek...
Bir
arkadasi 'Ameliyat öncesi bir de bunu deneyin' der. Onlar da denerler... Iste o
sihirli iksirin terkibi:

 

Sihirli iksir (tarifi)

 

2 litre limon suyu, 40 dis
orta boy soyulmus ve ezilmis sarimsak, agzi siki kapanan bir kavanoza koyup
üzeri koyu renkli kagit ve bezle kapatilir.
Normal oda sicakliginda 25 gün
boyunca her gün çalkalanarak saklanir.

 

Sarimsaklar iyice eriyince 25
günün sonunda kavanozu açip her sabah aç karnina yarim veya içilebiliyorsa bir
çay bardagi içilir. Kavanoz bitene kadar içilecek, kapagi hep kapali olacak,
içine asla su, seker vs. karistirilmayacak.

Bu karisimi içtikten sonra en
az yarim saat bir sey yiyip içilmeyecek..
Yarim saat geçtikten sonra kahvalti
yapilacak. Mümkünse her sabah ayni saatlerde içilecek.

Iksirin yararlari:
Eski dostumdan bu bilgileri aldiktan sonra bu karisim ile
ilgili yaptigim arastirmada karsima çikan denenmis sonuçlar ise
söyleydi:

1- Tüm damar iltahaplarini (vaskulit) tedavi ediyor, tikanan
damarlari açiyor, damar sertligini ve hipertansiyonu önlüyor.

2- Kolesterol ve lipiti düsürüyor, zararli yaglarin yakilmasini sagliyor, kilo
verdiriyor, (bazal metabolizmayi hizlandirip yaglarin yakilmasini sagladigi için
istahi da açiyor, bu dönemde diyete dikkat etmek gerekiyor!..) sekeri düsürüyor,
pankreasin kendisini yenilemesini sagliyor.

3- Böbrek ve safra taslarini eritiyor, idrar söktürüyor, vücuttaki siskinlik ve tüm dokulardan
ödemi kaldiriyor.

4- Helycobacter pylori adli ülser mikrobunu
öldürerek mide ve on iki parmak bagirsagi ülserlerinin tedavisini
yapiyor.

5- Tüm romatizmal iltahabi önleyip, her türlü romatizmal
agrilari dindiriyor, kireçlenmeyi önlüyor, eklem düzeylerinin yenilenmesini
sagliyor, her türlü agriyi kesiyor.

6- Beyin hücreleri ve tüm sinir sisteminin yenilenmesini sagliyor, sinirdeki aksiyon potansiyelini
düzenleyip ileri-refleks hizini arttiriyor, felçlere ve vertigoya fayda veriyor.

7-Vücudun bagisiklik sistemini son derece kuvvetlendiriyor ve her türlü allerjiyi özellikle damarsal kökenli ve strese bagli cilt allerjilerini kökünden kesiyor, kansere karsi tüm vücudu koruyor...

 

8-Sariliga da cok iyi gelir.

Evet ilk kez Rus doktorlarin buldugu simdi ABD'de uygulanmaya baslanan ve de tipta devrim yaratacagi söylenen GENÇLIK IKSIRI iste böyle sevgili okurlar... BEN DIYORUM KI; DENEMEKTE YARAR VAR...

 

Şeker Düşürücü – Yabani Hindibağa

Yabani Hindibağa – Şeker Düşürücü

İlacın Latince Adı: Cichorium IntybusTürü: BitkiHastalık: Şeker düşürücüTedavi: Yabani hindiba,zeytin yaprağıyla beraber kaynatılıp içilmeye devam edilir.Yan Tesiri: Normalde herhangi bir yan tesiri yoktur.Önemli Notlar: Yabani Hindi bağı karaciğer dostudur. Marul, tere maydonuz olan yeşil sebze mönünüze eklerseneiz istifade edersiniz.İçindekiler:Acı Maddeler, Cichoriin, Lactin, Intybin, kauçuk, İnulin, Glikozidler, yağ, Albümin, Madeni tuzlar, b.

Devamını Okuyun Şeker Düşürücü – Yabani Hindibağa

April 6th, 2010 | Tags: Acı Maddeler, Albümin, Amino Asidler, B. C.P.K Vitamini, Cichoriin, Glikozidler, İntybin, İnulin, Karbonhidratlar, Kauçuk, Lactin, Madeni Tuzlar, Yağ | Katagorisi: Şeker Düşürücü | Yorum Yaz

Şeker Düşürücü – Kuşkonmaz

Kuşkonmaz – Şeker Düşürücü

İlacın Latince Adı: Türü: BitkiHastalık: Şeker düşürücüTedavi: Kuşkomaz kökü kaynatılıp birer çay bardağı içilmeye devam edilir.Yan Tesiri: Önemli Notlar: İçindekiler:

Kuşkonmazın Faydaları

Böbrek Rahatsızlıkları – Kuşkonmaz

Dalak – Kuşkonmaz

Göz Rahatsızlığı – Kuşkonmaz

Kalp Rahatsızlığı – Kuşkonmaz

Kansızlık – Kuşkonmaz

Karaciğer – Kuşkonmaz

Kuvvet Verici – Kuşkonmaz

Solunum Yolları – Kuşkonmaz

Şeker Düşürücü – Kuşkonmaz

Bu Sayfaya Gelen Aramalar:kuşkonmaz şekerkuskonmaz gaz yaparmikuşkonmaz

Devamını Okuyun Şeker Düşürücü – Kuşkonmaz

April 4th, 2010 | Tags: Dalak, kuvvet, solunum | Katagorisi: Şeker Düşürücü | Yorum Yaz

Şeker Düşürücü – Keçi Sedef Otu

Keçi Sedef Otu – Şeker Düşürücü

İlacın Latince Adı: Türü: OtHastalık: Şeker düşürücüTedavi: Keçi sedefotu, zeytin yaprağıyla kaynatılıp balla tatlandıralarak içilmeye devam edilir.Yan Tesiri: Önemli Notlar: İçindekiler:

Keçi Sedef Otunun Faydaları

Anne Sütünü Arttırıcı – Keçi Sedef Otu

Şeker Düşürücü – Keçi Sedef Otu

Bu Sayfaya Gelen Aramalar:keci ayagi otukeçi sedef otukeçi sedef otu fiyatıkeçi sedefotusedef otu

April 3rd, 2010 | Tags: latince, Otu, Sedef | Katagorisi: Şeker Düşürücü | Yorum Yaz

Şeker Düşürücü – Hıyar

Hıyar – Şeker Düşürücü

İlacın Latince Adı: Cucumis SativusTürü: SebzeHastalık: Şeker düşürücüTedavi: Hıyar yemek şekeri düşürür.Yan Tesiri: Normalde herhangi bir yan tesiri yoktur.Önemli Notlar: Salatalık olarak da bilinir. Berdi (soğuk) gıdalardan olduğu için hurma veya balla yenmesi daha isabetli olur. Hormonsuz sarı hıyar karaciğerin dostu, sarılığın ilacıdır. Susadıkça cacık yiyin, hıyar

Devamını Okuyun Şeker Düşürücü – Hıyar

April 3rd, 2010 | Tags: Azotlu Bileşikler, B Vitamini, Balgam, balla, C Vitamini, cucumis, Karbonhidratlar, kurtlar, notlar, Yağ, yan, yemek | Katagorisi: Şeker Düşürücü | Yorum Yaz

 

 

Ziyaretçi Sayacı

Bugün52
Dün130
Bu Hafta182
Bu Ay2959
Tümü89233
Ana Sayfa Sağlık Türkçe Sağlık Karaciğer Yağlanması ve Şeker Düşürücü Bitkiler