Bilgi Sahibi Olmadan Fikir Sahibi Olmayı Amaç Edinen

FaceBook  Twitter  

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayı amaç edinen, kahve köşelerinde üretmeden bir yandan oyun oynarken bir yandan da siyaset, ekonomi, gündem üzerine orijinal??  fikirler üreten , üretmek yerine üretmeden kazanmak üzerine yöntemler arayan, değerlerini, geleceğini hızla tüketen, işsizlikten yakınırken günün büyük bölümünü TV karşısında son derece seviyesiz, anlamsız magazin,dizi,gösteri programları izlemekle geçiren  ama bir yandan da durumundan şikayet eden, mutsuzluğunu yaşam şartlarına, çevresine ve başkalarına yükleyen ama bu sırada birileri tarafından istenilen şekilde yönetilen ülke insanımızla ilgili kitap okumaya ilişkin çarpıcı gerçekleri paylaşmakta yarar var...
Bu anlamda ben yine “herşey sevgi ve bilgiyle mümkündür..” diyorum

Kitap okumayan Türkiye gerçeği her geçen gün artarak sürekli kanayan bir yara olarak karşımızda duruyor. Özellikle TV lerin yaygınlaşması ve proğram kalitelerinin çok düşük olması ayrıca internet olayı da esasen çok az olan okuma alışkanlığımızın dibe vurmasına sebep oldu. Tabii buna ekonomik şartların ağırlığını da eklemek gerekir..

Türkiye'de Kitap Okuma ve Televizyon İzleme Oranları

Dergi okuma oranı % 4
Kitap okuma oranı % 4,5
Gazete okuma oranı % 22
Radyo dinleme oranı %25
Televizyon izleme oranı %94

Kitap ve Kütüphane Üzerine İstatistik Bilgiler

Türkiye'de 5 kişiye 1 kitap düşüyor!

- AB'ye üye ülkelerden nüfusu bize yakın olan (80 milyon) Almanya'da 7500 kişiye 1 halk kütüphanesi düşerken Türkiye'de 68 bin 500 kişiye 1 halk kütüphanesi düşüyor.

- Almanya'da halk kütüphanelerinde toplam 104 milyon kitap varken bizde toplam 13 milyon kitap var. Almanya'da halk kütüphanesi başına düşen kitap sayısı 25 bin iken Türkiye'de 6 bin. AB ortalaması 16 bin.

- Almanya'da kişi başına 1.3 kitap düşerken Türkiye'de 5 kişiye 1 kitap düşüyor. AB ortalaması ise kişi başına 3 kitap.

- Almanya nüfusunun yüzde 10'u halk kütüphanelerine üye iken Türkiye nüfusunun yüzde 1'i üye. AB ülkelerinin halk kütüphanelerine üyelik oranı ise yüzde 25.

- Toplam nüfusu sadece 7 milyon olan Azerbaycan'da kitaplar ortalama 100.000 tirajla basılırken, Türkiye'de bu rakam 2000 - 3000 civarında basılmaktadır.

- Gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen yıllık kitap alımı, ortalama 100 ABD doları, Türkiye'de ise bu rakam 10 ABD dolarının altındadır.

- Türkiye'de her 100 kişiden sadece 4,5 kişi kitap okuyor.

- Japonya'da yılda 4 milyar 200 milyon kitap basılıyor. Türkiye'de sadece 23 milyon.

- Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Raporu'nda, kitap okuma oranında Türkiye, Malezya, Libya ve Ermenistan gibi ülkelerin bulunduğu 173 ülke arasında 86. sırada.

- Japonya'da kişi başına düşen kitap sayısı yılda 25, Fransa'da 7. Türkiye'de ise yılda 12 bin 89 kişiye 1 kitap düşüyor.

- Türkiye'de yüksek öğrenim görenlerin oranı 1965'e göre 14 kat arttı. Ama Yüksek Öğrenim mezunlarının kitap okuma oranı 1965'in de altında kaldı.

2. Dünya savaşında Leningrad Alman topçu ateşi altında iken ve kentte elektrik, ısıtma vs. yokken Rusların soğukta paltoları ile ve gaz lambaları ışığında kütüphanelerde kitap okudukları 2. dünya savaşına ait belgeler içerisinde yer almaktadır.

Ayrıca  özel ve görevli olarak ziyaret ettiğimiz gelişmiş batı ülkelerinin kentlerinde dikkatimizi çeken en önemli yapıtlar gerek mimari ve estetik gerekse içerisindeki yazılı ve basılı eser zenginliği açısından kütüphaneler olmuştur.

Esasen gelişen toplumlar için daha fazla yasa gerekmediği, daha fazla bilgi ve eğitim gerektiği üzerinde toplum bilimcilerin genel bir mutabakatı bulunmaktadır.

 

Ziyaretçi Sayacı

Bugün31
Dün93
Bu Hafta591
Bu Ay3140
Tümü161892
Ana Sayfa Yazilar Bilgi Sahibi Olmadan Fikir Sahibi Olmayı Amaç Edinen